butt p
butt_sh.png
butt_v.png

14 жовтня- день "трьох" свят!

14 жовтня -День українського козацтва,

                     День Захисника України

                     Покрова Пресвятої Богородиці

Саме під таким гаслом — «Сила нескорених» — українці вперше відзначали свято Дня захисника України 14 жовтня.

10 жовтня 2015 року Президент України Петро Порошенко під час виступу на Всеукраїнському форумі учасників антитерористичної операції зазначив, що саме силу нескорених продемонстрували українські воїни, які відстоюють незалежність та суверенітет України у війні з російським агресором.

Президент наголосив, що захист Вітчизни став справою всіх українців, тому День захисника України, який визначено вихідним днем, має стати всенародним святом. 

{youtube}xOa2xyvVZJ8{/youtube}

Вікторина до дня Захисника України. 14 жовтня 2020 

День захисника України - День козацтва

{youtube}zlkOL87SXA8{/youtube}

Привітання голови районної державної адміністрації Наталії Солтановської з  Днем захисника України та Днем Українського козацтва

ДОРОГІ ЗАХИСНИКИ! ⋆ Офіційний сайт міста Славута

 

МАТЕРІАЛИ ДО ВІДЗНАЧЕННЯ ДНЯ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ

 14 жовтня 2014 року Президент України Петро Порошенко підписав Указ № 806 "Про День захисника України". Відтепер це свято відзначатиметься цього дня щорічно. Згідно з Законом №2187 від 5 березня 2015 року про внесення зміни до ст. 73 Кодексу законів про працю України - цей день визначено святковим і неробочим. Указ Президента України "Про відзначення у 2015 році Дня захисника України" від 23.08.2015 року № 497 передбачає, що святкування 14 жовтня відбудуться на державному рівні, із залученням органів влади та місцевого самоврядування, медійної спільноти та громадськості.

День захисника України має значно ширший контекст, аніж привітання чинних військовослужбовців. Це й день пам'яті та пошани всіх, хто впродовж століть боровся за свою землю і відстоював суверенітет України після здобуття нею незалежності. Сьогодні справа захисту української незалежності згуртувала і кадрових військових, і добровольців, і волонтерів, тому коло тих, кого ми вшановуємо як захисників України, включає і їх.

Довідка про історію свята

День захисника України призначено на церковне свято Покрови Пресвятої Богородиці. В Русь-Україну це свято прийшло з Візантії після запровадження християнства. Князь Ярослав Мудрий над Золотими Воротами в Києві збудував надбрамний храм на честь Богоматері.

Українська традиція вшанування Покрови була продовжена в козацьку добу. На Запорозькій Січі це свято було одним з найголовніших. Цього дня відбувалися ради, де вибирали кошового та старшину, а січові церкви зводили передусім на честь Покрови Пресвятої Богородиці. У Гетьманщині виникає й цілком новий тип ікони - "Козацька Покрова". На ній під омофором Діви Марії іконописці розміщують українських ієрархів, гетьманів, старшину та значних козаків.

У XX ст. традицію пошанування Покрови як опікунки українського війська перейняла Українська повстанська армія. Саме день 14 жовтня 1942 року вважається символічною датою її постання.

У ХХІ ст. другий рік святкування цього свята припадає на другий рік формування справжньої української армії — оновлення Збройних Сил України, їх професіоналізації та розвитку в найскладніших умовах — воєнної агресії.

Офіційне гасло відзначень: Сила нескорених

Обґрунтвання

"Кожен селянин, ідучи на працю в поле, завжди має з собою рушницю на плечах і шаблю або тесак при боці", - пише 1594-го про українців австрієць Еріх Лясота, посланець імператора Священної Римської імперії, який місяць пробув на Запорозькій Січі.

Козацтво - приклад того, як українці, навіть немаючи своєї держави, виявилися спроможними створити своє військо, а потім перетворити його у державне формування. Козацька держава XVII-XVIII ст. офіційно так і називалася — Військо Запорозьке, її наступницею стала Гетьманщина, що проіснувала до другої половини XVIII ст.

На початку XX ст. — під час визвольної боротьби та національної революції 1917-1921 років українські військові формування постають знову. Попри опір частини тодішньої політичної еліти, яка вважала, що Україні достатньо народної міліції, українці-військові російської та австро-угорської армій самі взялися організовуватися в регулярні одиниці. І не лише військові виступили на захист Батьківщини - підступи до української столиці перед навалою більшовиків у січні 1918-го боронив, зокрема, і курінь студентів-добровольців із київських університетів.

Коли з вибухом Другої світової війни Україна опинилася в лещатах поміж двох тоталітаризмів - червоного й коричневого, народ знову взявся творити своє військо - Українську повстанську армію. Це була єдина військова сила у Другій світовій війні, яка стратегічною метою своєї боротьби визначала створення незалежної Української держави. Відповідно, боролася проти всіх сил, що намагалися цьому завадити. УПА будувалася за принципами регулярної армії і попри те, що не опералася на жодну зовнішню підтримку, зуміла розбудувати структуру, через лави якої пройшло понад 100 тис. осіб. За участь у повстанському русі чи його підтримку каральні органи СРСР репресували понад півмільйона українців — тих, хто забезпечували армію матеріальними ресурсами та інформацією. УПА стала ще одним яскравим прикладом вміння українців творити і утримувати власне військо навіть за відсутності власної держави

Нинішній український воїн, який захищає українську державність у зоні АТО, — спадкоємець нескорених — тих, хто боронив кордони й безпеку своєї землі впродовж століть, часто в неймовірно складних умовах відсутності державності та атак значно сильніших ворогів, — дружинників княжих часів, козаків, січових стрільців, воїнів Української революції 1917-1921 років, повстанців Холодного яру та вояків УПА. Їх усіх — від давнини до сьогодення – і вшановуємо 14 жовтня, у День захисника України.

 

Список фільмів для показу в рамках кіно-марафону “Українці - народ-військо”.

1. «Українська революція» (2012 р., реж.: І. Канівець). Документальна екранізація спогадів генерал-хорунжого Армії УНР Всеволода Петріва 1917 – 1918 рр.

2. «Тризуб Нептуна» (2010 р., реж.: І. Канівець). Фільм, присвячений подіям Української революції 1917 – 1918 рр. у Севастополі, боротьбі українців за власний флот.

3. «Холодний Яр. Воля України - або смерть!» (2014 р., реж.: Г. Химич). Фільм про визвольну боротьбу українських повстанців проти російських окупантів 1919-22 рр.

4. «Срібна земля» (2012 р., реж.: Т. Химич). Стрічка, що розповідає про історію боротьби за національне та державне відродження українців на Закарпатті у 1919 – 1939 рр.

5. «Хроніка Української повстанської армії» (2014 р., реж.: Т. Химич). Збірник свідчень 34 очевидців буремних подій 1942 – 1954 рр.

1
 
odeszno

viddilosv
 
1